Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017

Ηττήθηκε ο ΓΣ Φαρσάλων!

Την ήττα με σκορ 75-67 δέχθηκε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων στην έδρα της Ασπίς Ξάνθης στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Β Εθνικής κατηγορίας.

Έτσι οι «μπλε» μετράνε μια νίκη και μια ήττα μέχρι στιγμής.

Στην αναμέτρηση το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κλειστό και για τις δυο ομάδες κινήθηκε σε χαμηλό σκορ και η λήξη του βρήκε τον Γυμναστικό μπροστά με 14-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός πάτησε… «γκάζι» και με επιμέρους σκορ 12 – 19 πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με εννέα πόντους 26 -35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του κ. Πέρκου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και μάλιστα έφτασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το δεκάλεπτο να λήγει με 47 – 58 υπέρ του Γυμναστικού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ολική ανατροπή και με επιμέρους σκορ 28 – 9 κατάφεραν αρχικά να περάσουν μπροστά και στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης πήραν και την διαφορά των οκτώ πόντων για το τελικό 75 – 67.

Πρώτος σκόρερ για τον Γυμναστικό ήταν ο Σιόλογκας με 15 πόντους ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Χρήστος Αναγνωστόπουλος με 13 και ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος με 12 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 14-16, 26-35, 47-58, 75-67

ΑΣΠΙΔΑ (Ιωαννίδης):Αμούτζιας, Παπαδάκης 19(3), Γρούδος 7(2), Τσιόγκας 9(3), Μασμανίδης 2, Κλωνάρας, Ανθης, Κουτσογιάννης 16, Γκέλιος 18(2), Απιδόπουλος 4, Θεοδωρίδης , Σαββίδης

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Πέρκος): Νικολόπουλος 4(1), Σαββίδης 7(1), Χαιρετίδης 8(2), Αναγνωστόπουλος Χ. 13(3), Αναγνωστόπουλος 12(2), Σιόλογκας 15, Μακρής 8.