Κυριακή 11 Απριλίου 2021

AΡΗΣ-ΑΕΚ 1-3

Η ΑΕΚ μετά από δύο άσχημα ματς με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό… έδειξε ότι ζει κερδίζοντας στο Χαριλάου με 1-3 τον Αρη!

Αρης-ΑΕΚ 1-3 στη Θεσσαλονίκη με την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ να παίρνει βαθιά ανάσα στα πλέι οφ, να δείχνει ότι είναι «ζωντανή» στα πλέι οφ για την Ευρώπη. Ετσι… καθάρισε σήμερα μέσα σε ένα ημίχρονο με 0-3 παρότι είχε πολλές απουσίες, έχασε τον Αλμπάνη πριν το ματς και μπορούσε να κάνει μόνο 4 αλλαγές.

Στο 12’ ο Τάνκοβιτς έκανε το 0-1 με πέναλτι, στο 28’ ο Βασιλαντωνόπουλος το 0-2, ενώ στο 37’ ο Ανσαριφάρντ με πέναλτι ξανά έκανε το  0-3. Ο κάκιστος Αρης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 56’ με τον Μαντσίνι.

Η ομάδα του Χιμένεθ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας τρία γκολ. Ο Άρης ισορρόπησε στο δεύτερο μέρος και μπόρεσε μονάχα να μειώσει.

Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 51 πόντους συνεχίζει τη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και βρίσκεται στο -3 από τη δεύτερη θέση, όπου παρά την ήττα παραμένει ο Άρης.

Ετσι, η ΑΕΚ πήρε ξανά σημαντικό αποτέλεσμα στην έδρα του Αρη. Όπως δύο φορές πέρυσι, όπως και στο 0-1 φέτος.