Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2021

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-2

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-2 σε ένα τρομερό παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο με τους Αρκάδες να παίρνουν ένα σημαντικό βαθμό και την ΑΕΚ να πετάνε ξανά εντός έδρας δύο βαθμούς…

Αποτέλεσμα να ρισκάρει η ίδια με τα συνεχή αμυντικά λάθη της την έξοδο της στην Ευρώπη για την επόμενη χρονιά!

Επιθετικά όμως έκανε… όσα μπορούσε με 2 γκολ, δοκάρι και μεγάλες χαμένες ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο!

Στο 16’ ο Φερνάντεθ και στο 18’ ο Σουάρεθ τιμώρησαν την κακή αμυντική νοοτροπία της ΑΕΚ που δέχεται φάσεις ανά πάσα στιγμή. Η ΑΕΚ μετά… ξύπνησε, μείωσε σε 1-2 στο 40’ με τον Σιμάνσκι και 4 λεπτά μετά είχε δοκάρι. Η Ενωση πίεσε στο β’ ημίχρονο και λειτούργησε καλύτερα με το 4-2-3-1, ισοφάρισε πάλι με σκόρερ τον Σιμάνσκι στο 68’ και μέχρι το τέλος πίεζε, αλλά δίχως αποτέλεσμα.

Και έτσι απόψε στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ έχασε ακόμη δύο βαθμούς, στην μάχη της να εξασφαλίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη χρονιά.

Πολύ καλά οργανωμένη η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης πήρε αυτό που έπρεπε, ενώ η ΑΕΚ με το 4-4-2 είχε πρόβλημα, την τσάκισαν οι τραυματισμοί και όταν πίεσε για την ανατροπή ήταν αργά.

Ετσι, η Ενωση για τρίτο σερί εντός έδρας παιχνίδι δεν κατάφερε να κερδίσει, ενώ για ακόμη ένα ματς δέχθηκε 2 γκολ!