Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017

Nίκη για τον Ερμή Αγιάς, ήττα για την ΑΕΛ

Τα κενά της διαστήματα «πλήρωσε» η Α.Ε.Λ. και γνώρισε την ήττα από την Δόξα Λευκάδας με σκορ 87-76

στο κλειστό της Νεάπολης, ματς στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής ημέρας στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Οι "βυσσινί", με εξαίρεση τα «νεκρά» διαστήματα, απέδωσαν καλό μπάσκετ, «πάλεψαν» το ματς και έδειξαν πως οι δυνατότητές τους είναι μεγαλύτερες από αυτές που μαρτυράει η βαθμολογική τους θέση.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας έμπειρους παίκτες στο ρόστερ τους μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και γρήγορα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα.

Με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της η Δόξα προηγήθηκε με 11-9 στο 5λεπτο, καταφέρνοντας μάλιστα να μεγαλώσει την υπέρ της διαφορά σε 25-12 90’’ πριν το τέλος της α’ περιόδου.

Η Α.Ε.Λ. «έτρεξε» ένα σερί 8-0 και το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-20 για την ομάδα της Λευκάδας.

Η αντεπίθεση της λαρισινής ομάδας συνεχίστηκε και χάρη στην πολύ καλή της άμυνα η Α.Ε.Λ. κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 31-30, χάρη σε τρίποντο του Καμάρα στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να δημιουργήσει διαφορά.

Οι "βυσσινί" πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-42.

Το τρίτο 10λεπτο όμως αποδείχθηκε καταστροφικό για την Α.Ε.Λ.

Με πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους και πολλά λάθη στην άμυνα έδωσε την δυνατότητα στην Δόξα να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας υπέρ της και να «κλείσει» το 3ο 10λεπτο προηγούμενη με 68-53.

Οι "βυσσινί" δεν παράτησαν το ματς. Συνέχισαν να παλεύουν, αλλά η διαφορά ήταν τέτοια που δεν ήταν δυνατό να καλυφθεί.

Η Α.Ε.Λ. μείωσε σε 78-70, αλλά χωρίς ανάλογη συνέχεια, για να διαμορφωθεί το τελικό 87-76 για την ομάδα της Λευκάδας.

Δεκάλεπτα: 20-25, 43-42, 53-68, 76-87
Διαιτητές: Μπήχτης, Ξενικάκης, Τζίμα.

Α.Ε.Λ. (Χασανίδης): Βλαχούλης 1, Καμάρας 14(1), Παπαχρήστος 5, Κατσαρές 5, Κνέζεβιτς 8, Σαριμπαλίδης 12(4), Γκιουλέκας 13, Χανέλι, Κονδυλόπουλος, Τσιαβές 14(1), Φιλιππόπουλος 4.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Κατωπόδης): Γράβας 12, Τσόλος 17(3), Αγγελόπουλος 17(2), Καλαμπάκας 5, Πετρόπουλος 10 (2), Λιακόπουλος, Τσαλδάρης 14(4), Ράπτης, Μπέμπης 3(1), Σταματέλος, Μάρκοβιτς 9.
Ο Ερμής έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στο Ψυχικό και πήρε μια πολύτιμη νίκη με 80-72

έχοντας σε μεγάλη μέρα και σε «τρελά» κέφια τον πρώτο σκόρερ της συνάντησης τον Νέστορα Κόμματος με 26 πόντους .

Ο Νέστορας έκανε ότι ήθελε και έγραφε από όπου σηκωνόταν, δείχνοντας γι άλλη μια φορά την μεγάλη τουκάση και πόσο τυχερός είναι ο Ερμής Αγιάς που τον έχει στις τάξεις του.

Πολύ καλή παρουσία είχαν και ο Χρυσόπουλος (κυρίως από τα 6.25, 17π. / 5τρ.) με τον Τσιαμπαλή (12π. / 1τρ.)

Ερμής Αγιάς - Ψυχικό   80-72
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Τζιοπάνος-Κοϊμτζόγλου (Αγορογιάννης)
Δεκάλεπτα: 23-19, 44-40, 64-58, 80-72.

Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 12 (1), Χρυσόπουλος 17 (5), Δεμερτζής 8 (2), Καλλές 2, Κόμματος 26 (4), Τσούμας, Τριανταφύλλου 8 (1), Λόλας 7 (1).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 6, Νοέας 4, Χουχούμης 3 (1), Ψαθάς 12 (1), Παπαδημητρίου, Ντιαλό 1, Παύλος 23 (4), Χαραλάμπης 2, Τσιώκος 13, Παπαδιονυσίου 8 (2).