Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019

Νίκη-ανάσα για την ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Ο Μπράντον Ρας ήταν εξαιρετικός στο ντεμπούτο του (16π.) και οδήγησε την Λάρισα στη σημαντική νίκη επί του Ρεθύμνου (82-65). Μεγάλη ανάσα για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, σε καλή μέρα βρέθηκαν και οι Τερέλ Παρκς (11π, 10ριμπ) - Νώντας Παπαντωνίου (17π).
Μεγάλη και πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Λάρισα, η οποία επικράτησε του Ρεθύμνου με 82-65 για την 10η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κυριάρχησε απόλυτα, επέβαλλε τον ρυθμό της και έφτασε ξεκούραστα στο θετικό αποτέλεσμα, που την ανέβασε στο 3-7. Ίδιο ρεκόρ και για το Ρέθυμνο, που ήταν κάκιστο στο πρώτο μέρος, αλλά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη συνέχεια.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μπράντον Ρας. Στο ντεμπούτο του, ο άλλοτε NBAer μέτρησε 16 πόντους με 6/11 σουτ και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του, ενώ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Τερέλ Παρκς (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Νώντας Παπαντωνίου (17 πόντοι, 5 ασίστ). Διψήφιοι και οι Άντονι Χίκι (13 ποντοι, 6 ασίστ) και Νταρνέλ Χάρις (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ), πάλεψε από την πλευρά του Ρεθύμνου ο Κόνερ Φρανκαμπ (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), που χτύπησε πάντως στα τελευταία λεπτά.

Σε ότι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή με το... μαχαίρι στα δόντια και προηγήθηκαν με 27-13 στο 10ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Παρκς. Το τέμπο παρέμεινε σε υψηλό επίπεδο και στη δεύτερη περίοδο για την Λάρισα, η οποία έκλεισε το ημίχρονο στο +21 (52-31) με βασικά «όπλα» τους Ρας και Παπαντωνίου.

Το Ρέθυμνο δεν άφησε πάντως το ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να... μαζέψει την διαφορά, η οποία πάντως παρέμεινε στα επίπεδα των 15 πόντων (65-51, 30'). Το μομέντουμ είχε αλλάξει πάντως χέρια και οι Κρητικοί μείωσαν στους 10 (68-58), δίνοντας ενδιαφέρον στα τελευταία εφτά λεπτά της αναμέτρησης.

Η Λάρισα βρήκε λύσεις από τους Χίκι και Χάρις και τελικά... καθάρισε χωρίς άλλα προβλήματα το ματς, φτάνοντας με άνεση στο τελικό

Δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65