CRIMSON NEWS

Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017

Έχασε ο ΓΣΛ-Φάρος!

Τη χαρά της… νίκης γεύτηκε ξανά στην Α1 ο Άρης!

Ύστερα από δύο σερί ήττες, οι «κίτρινοι συνάντησαν αντίσταση από τον μαχητικό ΓΣΛ-Φάρο, αλλά επικράτησαν 71-60, για να ανέβουν στο 3-3.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιαννάκη ήταν ο Βασιλόπουλος με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τους Μπελ και Μπένσον να είχαν από 9 πόντους και τους Βον και Μόραντ να είχαν από 8. Από τους Λαρισαίους ξεχώρισαν οι Μουράτος και Σάφτενααρ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Περίπου δύο λεπτά χρειάστηκαν για το πρώτο καλάθι του ματς και αυτό ήταν από τον ΓΣΛ (0-2), ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την τρομερή αστοχία του Άρη και έτσι πήγε στο 0-9, στα μισά. Ο Μπελ με μία βολή έσπασε το… ρόδι για τους «κίτρινους», με τον Παπαντωνίου να πηγαίνει στο +12 (1-13) τους φιλοξενούμενους, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, ο Βον πήγε να… ξυπνήσει την ομάδα του Γιαννάκη, αλλά οι Μαραγκός και Μουράτος διατηρούσαν τον Φάρο σε μία απόσταση ασφαλείας στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (10-18).

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης βελτιώθηκε αισθητά και μέσα από την εξαιρετική του άμυνα έκοψε από τη μία τον ρυθμό του ΓΣΛ, ενώ από την άλλη βρήκε καλάθια ανοικτό γήπεδο, για να φέρει το ματς στα ίσα (21-21), στα μισά. Ο Σάφτενααρ προσπάθησε να κρατήσει μπροστά τους Λαρισαίους (21-25), αλλά οι Βασιλόπουλος και Μόραντ έβαλαν σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους (29-25), οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +6 (33-27).

Ο Φάρος… αιφνιδίασε με ένα 4-0 τον Άρη για να φέρει το ματς στο καλάθι (33-31). Η εξέλιξη αυτή «αφύπνισε» τους παίκτες του Γιαννάκη, οι οποίοι πάτησαν το… γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Μπένσον και Πέτγουεϊ έστειλαν την υπέρ τους διαφορά στο +15 (50-35), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι «κίτρινοι» χαλάρωσαν, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το 50-39.

Μέχρι το 34’ ο Άρης διατηρούσε την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή (56-46), με τον ΓΣΛ να κάνει την αντεπίθεσή του και να μειώνει στο -6 (60-54), στα δύο λεπτά πριν το τέλος. Όμως, το τρίποντο του Αθηναίου έκοψε τα… φτερά των φιλοξενούμενων (63-54), με τους Μπελ και Βασιλόπουλο να παίρνουν τη… σκυτάλη και να οδηγούν τους «κίτρινους» στη νίκη με το τελικό 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 33-27, 50-39, 71-60