Σάββατο 10 Ιουνίου 2017

Τα «λιοντάρια» έσωσαν στο φινάλε την παρτίδα!

Τα «λιοντάρια» έσωσαν στο φινάλε την παρτίδα κόντρα στην αξιόμαχη Σκωτία (2-2) * Εύκολο διπλό στο Καζακστάν για τη Δανία (1-3)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το Σάββατο (10/6) το βρετανικό κλασικό ντέρμπι ανάμεσα στη Σκωτία και την Αγγλία, με τις δύο ομάδες να μένον ισόπαλες στο 2-2, για την 6η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ 2018.
Απίστευτο σε εξέλιξη ήταν το παιχνίδι, με τους Άγγλους να προηγούνται, τους Σκωτσέζους να κάνουν την ανατροπή και τα «λιοντάρια» να γλιτώνουν τελικά την ήττα στις καθυστερήσεις.
Ένα αποτέλεσμα πάντως που τους διατήρησε στην κορυφή του έκτου ομίλου.
Το συγκρότημα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ απείλησε στο πρώτο ημίχρονο με τους Κέιν και Ράσφορντ ενώ είχε και δοκάρι με τον Λίβερμορ στο 51’. Ωστόσο στο 70’, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Τσαμπερλάιν έκανε το 0-1.
Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Γκρίφιθς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το παιχνίδι στα… ίσια ενώ στο 90’ ο ίδιος παίκτης ξανά με φάουλ τους έδωσε το προβάδισμα.
Τελικά, την παρτίδα για τους φιλοξενούμενους έσωσε ο Κέιν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Από εκεί και πέρα, εύκολο πέρασμα από το Καζακστάν έκανε η Δανία, καθώς επικράτησε με 3-1.
ΣΚΩΤΙΑ: Γκόρντον, Μπέρα, Μάλγκριου, Ρόμπερτσον, Τίρνι, Άρμστρονγκ, Μπράουν, Μόρισον (46’ ΜακΆρθουρ), Σνόντγκρας (67’ Φρέιζερ), Άνια (81’ Κ. Μάρτιν), Γκρίφιθς.
ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Μπέρτραντ, Ντάιερ, Λίβερμορ (90+2’ Λίβερμορ), Λαλάνα, Άλι (84’ Στέρλινγκ), Ράσφορντ (65’ Τσαμπερλάιν), Κέιν.
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
Σάββατο (10/6)
Αζερμπαϊτζάν – Β. Ιρλανδία 0-1 (90+2’ Ντάλας)
Καζακστάν – Δανία 1-3 (76’ Κουάτ - 27’ Γιόργκενσεν, 50’ πεν. Έρικσεν, 81’ Ντόλμπεργκ)
Σκωτία – Αγγλία 2-2 (87’, 90’ Γκρίφιθς - 70’ Τσαμπερλάιν, 90+3’ Κέιν)
Σλοβενία – Μάλτα 2-0 (45+2’ Ίλισιτς, 84’ Νοβάκοβιτς)
Γερμανία – Άγιος Μαρίνος (21:45)