Παρασκευή 17 Μαΐου 2019

Συγκλονιστικά παιχνίδια στο Final Four

Η Αναντολού Εφές ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο ημιτελικό της Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε με 92-73 της Φενέρμπαχτσε και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετική και κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση και θα διεκδικήσει στον τελικό το τρόπαιο. Εξαιρετική εμφάνιση από Λάρκιν και Μίσιτς.

Η Εφές ξεκίνησε πολύ καλά και με πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν προηγήθηκε με 11-5. Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε στη συνέχεια και με τον Γκριν να φτάνει τους 7 πέρασε μπροστά με 16-15. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 1 πόντου (20-19) ύστερα από τρίποντο του Κώστα Σλούκα.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με την Αναντολού Εφές να έχει ένα μικρό προβάδισμα (28-32). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε τις λύσεις στην επίθεση κυρίως έξω από την γραμμή του τριπόντου, κράτησε σταθερά τα ηνία του σκορ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 45-40 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν σε εξαιρετική μέρα και με ακόμη ένα τρίποντο (18 πόντοι) έκανε το 52-44 για την Εφές. Η Φενέρ βρήκε κάποιες λύσεις και κατάφερε να μειώσει σε 57-53. Η ομάδα του Αταμάν, όμως, ήταν φανταστική στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενες βολές του Ντάνστον προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (55-66), η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της περιόδου (57-68).

Ο Μίσιτς, ο οποίος ήταν εκ των κορυφαίων της Εφές, με πέντε συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 (57-73). H Αναντολού Εφές συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο μέχρι το τέλος και πήρε τη μεγάλη νίκη – πρόκριση με 92-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-45, 57-68, 73-92.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μέλι 9 (1), Μαχμούτογλου 5 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπιμπέροβιτς, Σλούκας 8 (1/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκούντουριτς 8, Βέσελι 14 (6/7 δίποντα), Γκιουλέρ, Ντίξον 4, Ντουβερίογλου.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 30 (4/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 2, Μπαλμπάι, Μότουμ 9 (2), Μοερμάν 7 (1), Πλάις, Μίτσιτς 25 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Άντερσον 10 (3), Ντάνστον 9 (10 ριμπάουντ), Σιμόν.

Σ΄ένα συναρπαστικό ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να κερδίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης με 95-90 και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διψήφιες διαφορές, αλλά στην τελευταία περίοδο έκανε μία μεγάλη ανατροπή και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης και θα διεκδικήσει ακόμη ένα τρόπαιο.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να είναι κοντά σκορ (7-8). Σ΄εκείνο το σημείο η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και κατάφερε να στείλει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (11-22). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν άφησε τους Ισπανούς να ξεφύγουν και με ένα σερί 7-0 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσε σε 22-18.

Η ρωσική αρκούδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πέρασε μπροστά με τρίποντο του εξαιρετικού στο ματς Σέρχιο Ροντρίγκεθ (29-28). Αντίπαλο δέος του Ισπανού ήταν ο Φαμπιάν Κοζέρ, ο οποίος με 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε αέρα 6 πόντων στη Ρεάλ (37-43). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τους τυπικά φιλοξενούμενους μπροστά με 45-43.

Από τα μέσα της τρίτης περιόδου η εικόνα άλλαξε εντελώς. Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και προηγήθηκε για πρώτη φορά μ διψήφια διαφορά (50-61). Ο Φαμπιάν Κοζέρ συνέχισε να είναι εξαιρετικός και κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα για τους Ισπανούς (65-73).

Ο Κοζέρ πέτυχε ακόμη ένα καλάθι, αλλά Χάντερ και Ροντρίγκεζ έδωσαν λύσεις στους τυπικά γηπεδούχους και μείωσαν στους 7 πόντους (71-78). H ΤΣΣΚΑ έκανε την αντεπίθεση της στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στον έναν πόντο (79-80) ύστερα από τρίποντο του Κλάιμπερν.

Η ρωσική ομάδα δεν σταμάτησε εκεί. Ο Χάντερ έδωσε πολύτιμες λύσεις, ενώ ο Ντε Κολό με τρίποντο έκανε την ανατροπή για την ΤΣΣΚΑ (87-85). Ο Ράντολφ στην επόμενη φάση αστόχησε σε διπλή προσπάθεια και ο Γάλλος γκαρντ 45” πριν το τέλος με βολές έκανε το 89-85.

Ο Ρούντι Φερνάντεθ 25” πριν το φινάλε κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 89-87. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και 17” πριν το τέλος έκανε το 91-87. Ο Σέρχιο Γιουλ με ένα απίστευτο τρίποντο έκανε το 91-90 δίχως να προλάβει το ρολόι να κυλίσει.

Αμέσως η Ρεάλ έστειλε στη γραμμή των βολών τον Χίγκινς, ο οποίος ηταν ψύχραιμος και έκανε το 93-90. Ο Γιουλ αστόχησε στην επόμενη φάση σε τρίποντο και ο Χίγκινς κέρδισε φάουλ 2” πριν το τέλος. Ο παίκτης της ΤΣΣΚΑ έβαλε και τις 2 και έκανε το τελικό 95-90 για την ομάδα του Ιτούδη και της χάρισε τη νίκη – πρόκριση στον τελικό της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-45, 65-73, 95-90.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 13/14 βολές), Μπολομπόι, Πίτερς 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 11 (1/9 σουτ, 9/10 βολές), Χάκετ 3 (3/4 βολές), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 8 (5 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 18 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές), Ράντολφ 12 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Φερνάντεθ 10 (1), Καμπάτσο 10 (2/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Αγιόν 2, Κάρολ 5, Ταβάρες 6 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 13 (4/6 δίποντα, 1/10 τρίποντα), Ντεκ 2, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 3 (1)