Κυριακή 13 Μαΐου 2018

Έχασε με μεγάλη διαφορά ο ΓΛ Φάρος

Ισοπεδωτικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena, καθώς με εξαιρετική απόδοση και συγκέντρωση επί περίπου 35 λεπτά σάρωσε με 91 – 51 τον αδιάφορο ΓΛ Φάρο.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε κλειδώσει την τέταρτη θέση, ενώ ο Φάρος δεν είχε ελπίδες εισόδου στην οκτάδα και δεν κινδύνευε, ο Δικέφαλος πρόσθεσε άλλη μία νίκη στο… σακούλι του, κάνοντας επίδειξη δύναμης με εκπληκτική απόδοση από τα 6,75 (15 τρίποντα) για άλλο ένα παιχνίδι και πλέον στρέφει την προσοχή του στα Playoffs.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους Κόνιαρη, Χρυσικόπουλο, Τζάκσον, Γκος, Τζόουνς, ενώ ο Φάρος με τους Σάφτενααρ, Παπαντωνίου, Μαραγκό, Μπάντερ, Μπαλόγκαν.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Χρυσικόπουλο να κάνει το 2-0 και τον Μπάλόγκαν να απαντάει γρήγορα από τα 6,75 για το 2-3. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ενώ στη συνέχεια με ένα σερί 8-0 οι ¨ασπρόμαυροι» πήραν τα… ηνία και με πρωταγωνιστές του Λάκι Τζόουνς και Νταρνέλ Τζάκσον, ο ΠΑΟΚ πήρε τη διαφορά (16-7). Ο Μπαλόγκαν σταμάτησε το σερί (16-9). Ο Δικέφαλος έκανε νέο σερί 5-0 για να ανεβάσει τον πίνακα του σκορ στο 21-9. Στα τελευταία λεπτά και με τρία σερί τρίποντα από τους γηπεδούχους (δύο του Γκος που άνοιξε λογαριασμό) ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ημίχρονο προηγούμενος με 27-12 σκορ.

Νταρνέλ Τζάκσον και Λάκι Τζόουνς ήταν οι πρωταγωνιστές για τον Δικέφαλο σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο καθώς είχαν εννιά και εφτά πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μουράτος με μία βολή έκανε το 27-13, όμως ο Πέτεγουει με τρίποντο γρήγορα απάντησε (30-13), για να απαντήσει από τα 6,75 ο Παπαμακάριος (30-16). Το ματς είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες. Οι γηπεδούχοι έκανε δύο συνεχόμενα σερί 5-0, με το σκορ να φτάνει το 40-18 και τους παίκτες του Δικεφάλου να ευστοχούν κάθε φορά που δοκίμαζαν από τα 6,75.Με τον Βαβάτσικο και τον Μαραγκό να σκοράρουν για τους φιλοξενούμενους, ο Φάρος έκανε το 43-26. Ο Πέτεγουει πετούσε… φωτιές και 0:40’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου έφτασε τους 10 πόντους, κάνοντας το 55-30. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κρουμπάλι με καλάθι και μία βολή διαμόρφωσε το 58-30 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε από εκεί που είχε μείνει στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πέτεγουει να… βομβαρδίζει από τα 6,75 (61-30) και τον Γκος να ακουλουθεί λίγο μετά για το 64-30. Ο Χρυσικόπουλος με κάρφωμα… καρμπόν του πρώτο καλαθιού του παιχνιδιού έκανε το 66-30. Ο Σάφτενααρ πέτυχε το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου για τον Φάρο κάνοντας το 66-32. Ο Παπαντωνίου με έμμεσο τρίποντο έκανε το 69-35. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 6-0 για το 75-35 με τον Φένερ με 2/2 βολές να κάνει το 75-37. Οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαντωνίου και τρίποντο του Φένερ σημείωσε το 80-41.

Ο Φένερ άνοιξε το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όπως ακριβώς έκλεισε το προηγούμενο, με τρίποντο, κάνοντας το 80-43. Στη συνέχεια και με το μυαλό να μην είναι πλέον σε αυτό το ματς, ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου (83-44), μετά από έξι περίπου λεπτά. Ο Κόνιαρης έκανε το 87-45, με τον Φάρο να τρέχει στη συνέχεια ένα σερί 6-0 για το 87-51. Ο Κρουμπάλι έβαλε τον… επίλογο στο ματς με δύο καλάθια για το τελικό 91-51