Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019

Nίκες για ΠΑΟΚ και Βόλο

Ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη επικρατώντας 1-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο σε παιχνίδι για την 10η αγωνιστική της Super League.

O «Δικέφαλος του Βορρά» κατέκτησε στους τρεις βαθμούς με το γκολ που σημείωσε στο 56’ ο Μίσιτς.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι επιθετικά και ήθελε να επιβάλει το ρυθμό του. Από την άλλη, όμως, ο ΟΦΗ έχει δείξει ότι είναι μια άκρως επιθετική ομάδα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάντως, δημιούργησε πολλές μεγάλες ευκαιρίες, αλλά βρήκε μπροστά του τον εξαιρετικό Σωτηρίου.

Ο τερματοφύλακας των Κρητικών είπε αρχικά «όχι» στον Λημνιό στο 22', ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ελ Καντουρί.

Στο 37' ο Σωτηρίου έσωσε ξανά την ομάδα του, καθώς απομάκρυνε το σουτ του Μπίσεσβαρ.

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 56' οι παίκτες του ΠΑΟΚ άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Λημνιός βρήκε τον Μίσιτς και με σουτ έξω από την περιοχή ο Κροάτης έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 77' ο Ελ Καντουρί δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον εξαιρετικό Σωτηρίου και παρέμεινε το 0-1.

Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ κυνήγησε την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε και ο ΠΑΟΚ πήρε την σπουδαία νίκη.

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 0-1

Γκολ: 56' Μίσιτς

Κίτρινες κάρτες: Σεμέδο, Κοροβέσης, Κ. Γιαννούλης, Νέιρα - Μάτος, Ελ Καντουρί, Δ. Γιαννούλης, Ίνγκασον

Κόκκινες κάρτες: -

OΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Κ. Γιαννούλης, Κουτρουμπής (82' Στάικος), Μαρινάκης, Μπράουν, Νέιρα, Ναμπί (73' Μάνος), Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο, Τσιλιανίδης (83΄Φερέιρα).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μάτος, Δ. Γιαννούλης,Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (78' Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87' Εσίτι), Σφιντέρσκι (73' Άκπομ).

Συναρπαστικό σε εξέλιξη και θέαμα ήταν το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό, όπου ο Βόλος επικράτησε 3-2 του Παναιτωλικού.

Οι Αγρινιώτες ήταν ιδιαίτερα μαχητικοί, αλλά το γεγονός ότι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 64’, δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη.

Για την ομάδα του Μάκη Χάβου σκόραραν οι Σανιά, Αριγίμπι, ενώ για τους Βολιώτες οι Μουνίθ, Μάντζης και Γέντρισεκ.

Ο Παναιτωλικός παραμένει χωρίς νίκη, ενώ ο Βόλος πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, με το τρίτο του φετινό «τρίποντο».

Δυνατά ξεκίνησε ο Παναιτωλικός στο παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό, πιέζοντας για ένα γκολ και χάνοντας ευκαιρίες με τους Ντάλσιο και Ταχάρ.

Στο 13’ ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε το τετ-α-τέτ του Ζοάο.+

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και στο 39’ οι Αγρινιώτες άνοιξαν το σκορ, όταν ο Σανιά, μετά από ασίστ του Ταχάρ πέτυχε το 0-1 με δυνατό σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά και στο 55’ ο Μουνίθ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Παναιτωλικός επιχείρησε να απαντήσει, αλλά στο 61’ ο Μελίσσας είπε διπλό όχι σε Ντίας και Αριγίμπι.

Στο 64’ ο Σιέστεντ δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες.

Στο 66’ ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε άμεσα το πλεονέκτημα και ο Μάντζης με πλασέ έγραψε το 2-1.

Στο 68’ όμως ο Αριγίμπι με ωραία προσπάθεια κάνει το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Τσίκα και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

Στο 78’ ο Βόλος πήρε ξανά το προβάδισμα, με κεφαλιά-ψαράκι του Γέντρισεκ, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Γιαννακόπουλου.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναιτωλικός έψαξε την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός.

Βόλος – Παναιτωλικός 3-2

Γκολ: 39' Σανιά (Παναιτωλικός), 55' Μουνίθ (Βόλος), 66' Μάντζης (Βόλος), 68' Αριγίμπι (Παναιτωλικός), 78' Γέντρισεκ (Βόλος)

Κίτρινες κάρτες: Τσοκάνης, Μουνίθ, Μάντζης, Μελίσσας - Σίεστεντ, Λουσέρο, Γιοβάνοβιτς

Κόκκινες κάρτες: 64' Σιέστεντ

Βόλος (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (46' Μάντζης), Τόρες (71' Μαξ), Μουνίθ, Ζοάο Ράφαελ, Γέντρισεκ.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Γιαννακόπουλος, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Σίεστεντ, Λουσέρο (46' Μπάλμπι), Ντάλσιο (82' Ζοάν), Ντίας, Μιμίτο (67' Τσιγγάρας), Σανιά, Ταχάρ, Αριγίμπι.