Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019

Ηττήθηκε από τον Ιωνικό η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Ο Ιωνικός βρέθηκε στα... σχοινιά απέναντι στην Λάρισα, όμως είχε «ατσάλινη» άμυνα και ψυχραιμία στο φινάλε και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη (68-64).
Μια σημαντική νίκη, που τον ανέβασε στο 3-2 της Basket League, πανηγύρισε ο Ιωνικός μπροστά στον κόσμο του στο «Σοφία Μπεφόν». Η Λάρισα έφτασε να έχει διαφορές 9 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως δεν βρήκε επιθετικές λύσεις στην τελική ευθεία της αναμέτρησης και ηττήθηκε.

Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών (21 πόντοι), ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης συμπλήρωσε 14 πόντους. Χρήσιμοι ήταν ξανά και οι Τζαμάλ Τζόουνς (12π., 8ρ., 4ασ.) - Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (5π., 6ρ.). Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νώντας Παπαντωνίου (11π., 4ρ.), με τον Σκότι Ρέινολντς να είναι «μοιραίος» με δύο χαμένα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν... χέρι - χέρι. Το 7-7 του 5' έδωσε τη θέση τουσ το 18-16, που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου, με τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ να έχει 8 γρήγορους πόντους. Στο 15' οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα (22-24), με τον Τζόνι Μπερχανεμέσκελ να μετράει 9 πόντους και 3 ριμπάουντ. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 31-32, με τις δύο ομάδες να μην έχουν ρυθμό έξω από τα 6,75μ. (2/15 τρίποντα ο Ιωνικός, 2/12 τρίποντα η Λάρισα).

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, βρήκε δύο τρίποντα και «έχτισε» διαφορές (37-44 στο 25' και 41-50 στο 28'), έχοντας παράλληλα σφίξει την άμυνά της. Όμως, οι δύο εύστοχες βολές του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στο φινάλε της τρίτης περιόδου άφησαν ελπίδες... επιστροφής στους Νικαιώτες (44-50 στο 30').

Ο κόσμος μπήκε για τα καλά στην εξίσωση στο «Σοφία Μπεφόν», ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ευστόχησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση σε τρίποντο (47-50 στο 31'), το ματς ισορρόπησε και πάλι και το «θρίλερ» καλά κρατούσε στο τέταρτο δεκάλεπτο (53-54 στο 35' και 57-59 στο 37').

Ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε σε μία βολή και στη συνέχεια έχασε ένα κρίσιμο τρίποντο στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά «εξιλεώθηκε» με ένα σημαντικό κλέψιμο. Ο Τζαμάλ Τζόουνς έκανε το χρέος του από τη γραμμή και ο Ιωνικός πέρασε μπροστά (60-59 στο 38:31). Ο Νταρνέλ Χάρις αστόχησε σε τρίποντο και στην εξέλιξη της φάσης οι διαιτητές χρέωσαν φάουλ στον Τερέλ Παρκς στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, σε μια απόφαση που έφερε διαμαρτυρίες στον πάγκο της Λάρισας. Ο Λόρενς έβαλε τις βολές και ο Ιωνικός πήγε στο +3 (62-59, 1'10'' πριν από το τέλος), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σπουδαίο τρίποντο του Παπαντωνίου (62-62). Η ομάδας της Νίκαιας πέρασε ξανά μπροστά με λέι απ του Μπαρτ και ο Σκότι Ρέινολντς έχασε δύο τρίποντα για το προσπέρασμα. Ο Τζόουνς έβαλε 1/2 βολές και οι γηπεδούχοι μετά χρησιμοποιήσαν σωστά τα φάουλ, μέχρι την τελική, σημαντική επικράτηση (68-64).

Τα Δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64