Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2021

Ήττα για τον Απόλλωνα από τον Διαγόρα

Ο Απόλλων Λάρισας αντιμετώπισε τον Διαγόρα Ρόδου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League 2 στο AEL FC ARENA, όπου γνώρισε την ήττα με 0-1 κι έμεινε στον 1 βαθμό στο πρωτάθλημα στις πρώτες 3 αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς έχοντας την κατοχή και κυνηγούσαν το γκολ από τα πρώτα λεπτά, όταν και έφτασαν με αξιώσεις στην  περιοχή του Διαγόρα, όμως αρχικά ο Σεληνιωτάκης στο 3′ έδιωξε σε κόρνερ πριν γίνει επικίνδυνος ο Απόλλων και στο 4′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαλογιάννη και ασταθή έξοδο του Τσέλιου, ο Μόρας λίγο έλειψε να πιάσει την κεφαλιά που θα έβαζε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στο 10′ ένα σουτ εκτός περιοχής από τον Ντορίβα δεν ανησύχησε τον Τάλισον ο οποίος μπλόκαρε. Η λαρισινή ομάδα συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως της έλειπε η μεγάλη ευκαιρία. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 26ο λεπτό όταν ο Διαγόρας βγήκε με αξιώσεις στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Λινάρδος έστρωσε ωραία τη μπάλα στον Σανδραβέλη, ο οποίος βρέθηκε μόνος του στο ύψος της περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Τάλισον.

Αυτή η φάση φαίνεται πως έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα της Ρόδου και δύο λεπτά αργότερα έφτασε πολύ κοντά στο 0-1, όταν ο Μόρας επενέβη σωτήρια και έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Το ματς συνεχίστηκε με τον Διαγόρα να έχει αναπτερώσει το ηθικό του και να “πατάει καλύτερα” στο γήπεδο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει στο μηδέν, με τον Απόλλωνα να έχει ένα καλό πρώτο μισό και τον Διαγόρα αντίστοιχα να παίρνει τα ηνία στο δεύτερο μισό, χάνοντας και δύο μεγάλες ευκαιρίες. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία μέχρι το 58′ όπου ένα φάουλ του Ντορίβα απο τα πλάγια πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τάλισον. Αυτό που δεν κατάφερε ο Ντορίβα, το έκανε ο Γεωργίου στο 64ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Αλάεθ από τα αριστερά, ο Γεωργίου έπιασε την κεφαλιά, την οποία απέκρουσε ο Τάλισον, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και τον ίδιο παίκτη να παίρνει το “ριμπάουντ” και να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα “γράφοντας” το 0-1. Στο 77ο λεπτό ο Διαγόρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Αυγενικού βγήκε τετ-α-τετ με τον Τάλισον, αλλά πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα και στη συνέχεια το σουτ του Αλάεθ πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Από εκεί κι έπειτα ο Απόλλων Λάρισας βγήκε στην επίθεση προκειμένου να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και στο 79′ είχε μία καλή στιγμή όταν ο Μόρας βρήκε τον Αθανασιάδη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Τσέλιος. Η μεγάλη ευκαιρία για τη λαρισινή ομάδα καταγράφηκε στο 83′ όταν ο Νύκταρης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και ο Σανδραβέλης έδιωξε πριν η μπάλα περάσει από τη γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν  προκειμένου να διαφυλάξουν το σκορ που τους έδινε τη νίκη και το κατάφεραν με απόλυτη επιτυχία παίρνοντας μια σπουδαία νίκη στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα. Οι συνθέσεις των ομάδων:  Απόλλων Λάρισας (Γιάννης Μάγγος): Τάλισον, Μόρας, Γκόλιας (80′ Νύκταρης), Σκούπρα, Καρρίκι, Χατζής, Μπάλλας (71′ Τασιούλης), Λίταινας (64′ Γκουντρουμπής), Μπαλογιάννης (71′ Μπάμπης), Τζοβάρας (46′ Μπαστιάνος), Αθανασιάδης. Διαγόρας Ρόδου (Θεοδόσης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σεληνιωτάκης, Ρουγκάλας, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ντορίβα (73′ Αθανασίου), Μασούρας, Λινάρδος (73′ Αυγενικού), Γεωργίου (90′ Θεοδωράκης), Αλάεθ (90′ Δημήτρουλας), Μπαστάκος (77′ Μανωλάκης).

Πηγή: regista.gr