Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2021

Αστέρας Τρίπολης-ΑΡΗΣ 2-1

Η αλήθεια είναι ότι ο Άρης δεν είχε δείξει τάξεις «αυτοκτονίας» τη τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Πάντα, όμως, υπάρχει η πρώτη φορά. Αυτή ήρθε τελικά στην Τρίπολη για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, που έκανε δώρο που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο ο Αστέρας, που πήρε τη νίκη (2-1) , ανατρέποντας μάλιστα το εις βάρος του σκορ, σημειώνοντας δύο γκολ σε πέντε λεπτά. Ο Άρης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό και έχασε κλασσικές ευκαιρίες για να καθαρίσει το παιχνίδι.

Δεν τα κατάφερε, όμως και επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελπίζουν. Οι αλλαγές του Μίλαν Ράσταβατς αλλά και τα λάθη στην άμυνα, έκριναν την αναμέτρηση υπέρ του Αστέρα Τρίπολης, που πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 33 βαθμούς. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Άρης ηττήθηκε ενώ είχε προηγηθεί στο σκορ.