CRIMSON NEWS

Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

Nίκη της ΑΕΛ επί της Βέροιας

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο φιλικό τεστ για την ΑΕΛ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Super League 2 το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, καθώς επικράτησε με 1-0 της Βέροιας στο Στάδιο Αλκαζάρ. Το γκολ για τους “βυσσινί” πέτυχε ο Κώστας Πλέγας με σουτ εκτός περιοχής στο 45ο λεπτό.

Υπενθυμίζεται πως η ΑΕΛ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος υποδέχεται τον Ηρακλή Λάρισας στο Στάδιο Αλκαζάρ, στο πρώτο ενδολαρισινό ντέρμπι της χρονιάς.

Πριν την έναρξη του αγώνα, οι δύο ομάδες τήρησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Χαράλαμπου Μπλιώνα, ενώ κατέθεσαν και λουλούδια στο μνημείο του που βρίσκεται στη βορειοδυτική γωνία του γηπέδου.

Έτσι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Κοσσονού, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου, Θωμαΐδης, Τσουμάνης, Πεντρόζο,Νικολιάς.

Η ενδεκάδα της Βέροιας: Βενετικίδης, Ντουμάνης, Παπαχρήστος, Μαραγκός, Στίκας, Μπλέτσας, Μπούζας, Ορφανίδης, Μπουκουβάλας, Φασίδης, Μπουόλι.

Οι φάσεις του αγώνα:

2ο λεπτό: Σέντρα του Κοσσονού από τα αριστερά για την ΑΕΛ κεφαλιά του Τσουμάνη άουτ

5ο λεπτό: Μετά από κόρνερ του Κ. Παπαγεωργίου και φάση διαρκείας η μπάλα πήγε στο Κοσσονού που έκανε σέντρα σουτ και ο τερματοφύλακας της Βέροιας μπλόκαρε

17ο λεπτό: Σουτ του Ορφανίδη μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος

26ο λεπτό: Φάουλ για την ΑΕΛ με τον Κ. Παπαγεωργίου αποκρούει τη μπάλα ο γκολκίπερ και φεύγει κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης κόρνερ του Κ. Παπαγεωργίου κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη η μπάλα φεύγει άουτ

29ο λεπτό: Σουτ του Πλέγα για την ΑΕΛ η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ

32ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ της ΑΕΛ από το Κ. Παπαγεωργίου από πλάγια σώζει ο Βενετικίδης

39ο λεπτό: Σουτ του Ηλιάδη για την ΑΕΛ άουτ

42ο λεπτό: Σουτ του Κ. Παπαγεωργίου μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Βέροιας

45ο λεπτό: Σουτ του Πλέγα για την ΑΕΛ εκτός περιοχής και ΓΚΟΛ

55ο λεπτό: Σουτ του Μπούζα για τη Βέροια άουτ

56ο λεπτό: Σουτ του Μπουκουβάλα για τη Βέροια άουτ

58ο λεπτό: Σέντρα δεξιά του Ορφανίδη για τη Βέροια, έσωσε σωτήρια ο Γκοτζαμανίδης προ του Μπουόλι

74ο λεπτό: Δοκάρι για την ΑΕΛ με τον Γαρουφαλιά μετά από σέντρα του Καλουτσικίδη

79ο λεπτό: Σουτ του Στίκα για τη Βέροια άουτ

84ο λεπτό: Σουτ του Μιλτιάδη για την ΑΕΛ άουτ

94ο λεπτό: Σουτ του Μιλτιάδη για την ΑΕΛ μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Βέροιας