Κυριακή 9 Ιουνίου 2019

Κατέκτησε το UEFA Nations League η Πορτογαλία

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος μετά το EURO 2016, κατέκτησε και το πρώτο UEFA Nations League, επικρατώντας με σκορ 1-0 της Ολλανδίας στο «Ντραγκάο».

Οι Πορτογάλοι κέρδισαν με τον Γκονσάλο Γκέδες να σκοράρει με σουτ στο 60ο λεπτό.

Οι Ίβηρες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και, ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Σίλεσεν.

Οι «οράνιε» προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να αντιδράσουν, αλλά φάνηκαν να μην έχουν πολλές δυνάμεις, καθώς είχαν παίξει ημιτελικό μία ημέρα αργότερα και 30 λεπτά περισσότερο από τους γηπεδούχους.

Η Πορτογαλία πήρε το πρώτο Nations League και μαζί τα 10,5 εκ ευρώ που είναι το έπαθλο της διοργάνωσης για τη νικήτρια ομάδα.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Γκερέιρο, Φόντε, Ρούμπεν Ντίας, Σεμέδο, Καρβάλιο (90+3 Ρούμπεν Νέβες), Μπρούνο Φερνάντες (81’ Ζοάο Μουτίνιο), Ντανίλο, Γκέδες (75’ Ράφα Σίλβα), Μπ. Σίλβα, Ρονάλντο

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Σίλεσεν, Μπλιντ, Φαν Ντάικ, Ντε Λιχτ, Νταμφρίς, Ντε Γιονγκ, Βαινάλντουμ, Ντε Ρουν (81’ Λουκ Ντε Γιονγκ), Μπάμπελ (46’ Πρόμες), Μπεργβάιν (60’ Φαν Ντε Μπέεκ), Ντεπάι