Κυριακή 3 Απριλίου 2022

Γράφει ιστορία η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Η Λάρισα κέρδισε και στο Περιστέρι (71 - 77) στο πλαίσιο της 20ης Αγωνιστικής της #StoiximanBasketLeague, γράφοντας ιστορία, μιας και η νίκη αυτήν ήταν η 4η διαδοχική, πράγμα που συμβαίνει για πρώτη φορά τα τρία χρόνια παρουσίας της ομάδας στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League!

Παρά την κακή εκκίνηση (26-14 πρώτο δεκάλεπτο) οι παίκτες του Φώτη Τακιανού ήταν ψύχραιμοι και μεθοδικά έφτασαν στην ανατροπή του... σκηνικού παίζοντας σωστή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και φτάνοντας στη νίκη με 71-77.

Σε εξαιρετική μέρα ο Ουσμάν Κρουμπάλι που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ! Οριακά δεν πέτυχε το νταμπλ-νταμπλ ο Χάντσον με 10π. και 9ριμπ. Κρίσιμη και σημαντική η βοήθεια που ήρθε από τον πάγκο την στιγμή όπου ήρθε από τους Καράμπελα, Μπέρζινς και Παπαντωνίου. Ο Μάριτς τράβηξε «κουπί» στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας την σκυτάλη στο σκοράρισμα στο δεύτερο ημίχρονο στον Μούντι.

Με την νίκη αυτή στο Περιστέρι, η ομάδα της Λάρισας βελτίωσε το ρεκό της στο 8-9!